Synchro Duel Academy
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


The Academy of the Future!
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Similar topics
Top posters
vem123
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
Winduct
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
redgar
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
sinakis
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
Terraplant
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
IversonSt3
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
Stef
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
NoobSlayer13
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
Chaos714
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
Harper7000
Karakuri Great Shogun Bureido I_vote_lcapKarakuri Great Shogun Bureido I_voting_barKarakuri Great Shogun Bureido I_vote_rcap 
Latest topics
» Chatbox
Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1by IDK Fri Sep 12, 2014 2:50 pm

» Harp
Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1by IDK Fri Sep 12, 2014 2:47 pm

» AGAIN HELLO!
Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1by Blazenjaden5 Tue Apr 09, 2013 12:53 am

» Archlord Kristya(Sychron's worst nightmare)
Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1by CrimsonClimax Fri Aug 10, 2012 4:31 pm

» HELLO
Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1by CrimsonClimax Fri Aug 10, 2012 12:27 pm

» Number 91: Thunder Spark Dragon
Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1by Chaos714 Sun May 27, 2012 2:14 am

» Card of the Week #49
Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1by xemnas night Sat May 26, 2012 8:31 am

» PM.
Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1by sinakis Tue May 22, 2012 12:52 pm

Affiliates

 

 Karakuri Great Shogun Bureido

Go down 
5 posters
AuthorMessage
sinakis
Ancient Administrator
Ancient Administrator
sinakis


Posts : 846
Join date : 2010-06-02
Location : SPAAAAAAAAAAAAAAACE

Karakuri Great Shogun Bureido Empty
PostSubject: Karakuri Great Shogun Bureido   Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1Fri Nov 12, 2010 5:23 am

Okay, let's get serious this time ;)

Karakuri Great Shogun Bureido Karakuri_Great_Shogun_Bureido

1 Tuner + 1 or more non-Tuner Machine-Type monsters
When this card is Synchro Summoned, you can Special Summon 1 "Karakuri" monster from your Deck. Once per turn, when a face-up "Karakuri" monster you control changes its battle position, you can draw 1 card.

Type: Machine
Attribute: Earth
Level: 8
ATK 2800 / DEF 1700

Whad'ya think of this?
Back to top Go down
aris
Experienced
Experienced
avatar


Posts : 516
Join date : 2010-05-26

Karakuri Great Shogun Bureido Empty
PostSubject: Re: Karakuri Great Shogun Bureido   Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1Fri Nov 12, 2010 5:30 am

its good and it will probably play a lot in this karakuri stuff
Back to top Go down
Terraplant
Intermediate
Intermediate
Terraplant


Posts : 758
Join date : 2010-05-04
Location : Hugging Creepers from Minecraft

Karakuri Great Shogun Bureido Empty
PostSubject: Re: Karakuri Great Shogun Bureido   Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1Fri Nov 12, 2010 6:11 am

Badass artwork and a good effect that fits with the theme,accompanied with good support.
Back to top Go down
BERKAY
New Member
New Member
BERKAY


Posts : 164
Join date : 2010-07-13
Location : Istanbul, Turkey

Karakuri Great Shogun Bureido Empty
PostSubject: Re: Karakuri Great Shogun Bureido   Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1Fri Nov 12, 2010 6:40 am

I haven't heard this archtype yet. :S can you bring other monsters?
Back to top Go down
Winduct
Moderator
Moderator
Winduct


Posts : 1428
Join date : 2010-06-11
Location : Greece

Karakuri Great Shogun Bureido Empty
PostSubject: Re: Karakuri Great Shogun Bureido   Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1Fri Nov 12, 2010 6:59 am

BERKAY wrote:
I haven't heard this archtype yet. :S can you bring other monsters?

■Karakuri Soldier mdl 236 “Nisamu”
■Karakuri Bushi mdl 6318 “Muzanichiha”
■Karakuri Ninja mdl 339 “Sazank”
■Karakuri Strategist mdl 248 “Nishipachi”
■Karakuri Merchant mdl 177 “Inashichi”
■Karakuri Barrel mdl 96 “Shinkuro”
■Karakuri Ninja mdl 919 “Kuikku”
■Karakuri Guard mdl 313 “Saizan”

They are a whole archetype. You can search them over at Yugioh Wikia if you want. Very interesting artwork, he looks more powerful though. Easy to summon too.
Back to top Go down
https://www.youtube.com/user/Winduct
Sponsored content





Karakuri Great Shogun Bureido Empty
PostSubject: Re: Karakuri Great Shogun Bureido   Karakuri Great Shogun Bureido Icon_minitime1

Back to top Go down
 
Karakuri Great Shogun Bureido
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Karakuri OTK:
» Karakuri Muso mdl 818 "Haipa"

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Synchro Duel Academy :: Yu-Gi-Oh TCG :: Card Discussions :: OCG/TCG Card Discussions-
Jump to: